За първи път учени наблюдаваха активиране на ген в човешки мозък
Учени създадоха нова техника за мозъчно сканиране, която за първи път им позволява да наблюдават промените на генната активност в мозъка.
Промените в проявата на гените, свързани с функционирането на организма, са отговорни за множество неврологични заболявания, сред които депресия, шизофрения, както и развиването на пристрастяване. Учените знаят, че при всички тези промени основен участник е ензим, наречен хистон-деацетилаза (histone deacetylases, HDAC). Изхождайки от това, новата техника за сканиране позволява тези ензими да бъдат наблюдавани и по този начин да се установят настъпващите промени в гените.
Наблюдението на HDAC се осъществява чрез инжектирането на специално съединение, наречено Martinostat. То се прикрепя към ензима, което позволява молекулите да бъдат следени чрез използването на позитронно-емисионна томография.
Усъвършенстването на тази техника за сканиране ще позволи на учените да разберат повече за произхода и развитието на неврологичните заболявания, както и да им подскажат начини за тяхното лечение.
Източник: sciencemag.org
Снимка: H.Y. Wey, et al., Science Translational Medicine