Започват първите клинични изпитания за иновативно лечение на слепота
Компанията RetroSense Therapeutics обяви, че започва първите клинични изпитания върху хора на революционна техника за лечение на слепота.
Лечението е базирано на така наречената оптогенетика – техника, при която включва промяната на неврони така, че те могат да се „включват“ и „изключват“ чрез въздействието на светлина. Техниката досега успешно е изпробвана при мишки и маймуни, а сега предстои да бъде опитана и при хора.
В рамките на клиничните тестове ще бъдат ангажирани 15 човека, имащи пигментен ретинит– наследствено дегенеративно очно заболяване, за което към момента няма лечение и в най-тежката си форма води до слепота.
Лечението е наистина иновативно. То включва заразяването на клетки със специфичен вирус, носещ ген за светлочувствителен протеин, взет от зелени водорасли. След заразяването си с вируса, клетките могат да бъдат възбудени посредством излагането им на светлина с определен цвят и дължина на вълната. Планираната процедура е с този вирус да бъдат заразени неврони в очите и да бъдат направени чувствителни към светлината. Така при пациентите с увредена ретина, светлинните сигнали ще бъдат уловени от гореспоменатите неврони и ще бъдат обработени от мозъка, връщайки поне частично зрението на пациентите.
Лекарите се надяват, че след лечението пациентите ще могат да виждат предмети от ежедневието като „маси и столове“ и ще могат да различават по-големи букви, като тези на знаци и табели.
Вълнуваща първа стъпка по пътя към лечение на слепота, която с интерес ще следим!