Експериментална нова ваксина – първата срещу генитален херпес


Учени от Колежа по медицина А. Айнщайн към Университета Yeshiva, създадоха нов тип ваксина, очертаваща се като първата, коя може да предпази от генитален херпес. Това е една от най-често срещаните болести, предавани по полов път, засягаща около 500 милиона души годишно.

Счита се, че голям брой хора, които са в полова активна възраст са заразени с вируса, но не при всички се проявява. Веднъж попаднал в организма, вируса не може да бъде премахнат. Няма и ваксина. Поне досега…

От дълго учените безуспешно се опитват да разработят ваксина срещу HSV-2 – вируса, причиняващ гениталния херпес. Считаше се, че за да е ефективна ваксината, тя трябва да произвежда неутрализиращи антитела  срещу протеина gD-2, който се използва от вируса, за да проникне в клетките. Всички опити обаче са безуспешни. Това кара учените да предприемат различен, нетрадиционен подход.Вместо да използват gD-2 за стимулиране производството на антитела, те променят вируса и премахват гена за този протеин от него. Това отслабва вируса и той вече не може да заразява клетки и да предизвиква заболяване. Всичко това е направено, защото учените изхождат от предположението, че излагането на този променен вирус, ще стимулира организма да произведе различни и ефективни антитела.Получената по този метод ваксина, е наречена „delta-gD-2“. Проведени са първите опити с лабораторни мишки и при тях, ваксината им е осигурила пълна защита срещу нормалния HSV-2, срещащ се в природата. Проведени щателни тестове, са показали, че в телата им няма никакво наличие на вируса.Работата по създаването на тази ваксина е интересна, защото учените считат, че вируса сякаш е създал протеина gD-2, само за да замаскира истинските антигени, които биха му повлияли. gD-2 е своеобразен „троянски кон“, заблуждаващ имунната система.Експерименталната ваксина също така изглежда е и безопасна и учените считат, че ще могат да започнат тестове с хора до няколко години.Източник: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-03/aeco-ehv030515.phpСнимка: Wikipedia

© 2015 — 2023
zanaukata.eu

Харесайте ни във Facebook!


Затвори