Близо 20 години клинични изпитания сочат, че мозъчните импланти са в голяма степен безопасни
BrainGatе е технология за мозъчно-компютърен интерфейс, с чиято помощ хората с парализа могат да превърнат мислите си във физически действия, позволяващи им да взаимодействат с компютърни интерфейси или с обекти от околната среда, посредством роботизирани крайници. През годините на страниците на За Науката редовно са се появявали статии, свързани с развитието ѝ.
Началото на BrainGatе бе поставено преди повече от 2 десетилетия, когато учени представят идеята за разработване на малък мозъчен имплант, който да възстанови възможността за физическо взаимодействие с околния свят на хората, страдащи от парализа.
През изминалите години технологията търпи развитие и е преминала през множество изпитания. Днес учените вече разполагат с надеждна информация, че BrainGatе е съпроводена с нисък процент на нежелани странични ефекти и развитието ѝ трябва да продължи.
BrainGate е миниатюрно устройство, което се имплантира в частта от мозъка, отговаряща за контрола върху крайниците. То работи, като открива невронни сигнали, свързани с планирани движения, изпраща ги към малък компютър в близост, който след това използва алгоритми, за да преобразува сигналите в команди за движение.
В рамките на клиничните изпитания са участвали 14 души на възраст от 18 до 75 години, които са използвали BrainGate в периода между 2004 и 2021 г. За този период е имало само 6 възникнали по-сериозни нежелани събития, свързани с имплантирането и използването на BrainGate, но нито едно от тях не е довело до трайно увреждане, инфекции или необходимост от отстраняване на устройството.
Подобни данни са добре дошли, тъй като павират пътя към по-широкото на подобни технологии в бъдеще и реалното им използване в медицината, за драстично подобряване живота на хората с парализа.
Източник: Interim Safety Profile From the Feasibility Study of the BrainGate Neural Interface System;
Снимка: BrainGate.org