Лечение на множествена склероза със стволови клетки спира болестта в 91% от случаите
Пациенти, преминали през експериментално лечение на множествена склероза, показват изключително добри резултати в борбата с коварното заболяване.
Групата, преминала лечението, е от 24 души. Тяхната имунна система е разрушена и след това изградена отначало с помощта на милиони трансплантирани стволови клетки, отгледани от собствената им кръв. Всички болни са били с пристъпно-ремитираща множествена склероза – най-често срещаната ѝ форма, обхващаща 85% от случаите на болестта. С напредването на заболяването проявленията ѝ са загуба на двигателни функции, умора, световъртеж, загуба на памет и депресия.
Само три години след началото на лечението 91% от пациентите вече са в ремисия, а 86% нямат никакви пристъпи. Съгласно проведените специализирани тестове те се определят със слаби до средни увреждания. Всички, взели участие в експеримента, се борят със заболяването от 15 или по-малко години, с чести пристъпи.
Унищожаването на оригиналната им имунна система е било необходимо, за да се „научи“ новата да не напада миелина – веществото, с което са покрити нервите и през което преминават електрическите импулси. При множествената склероза имунната система напада и постепенно унищожава именно това вещество.
Лечението е много обещаващо и може би не е далеч денят, в който огромен брой хора, страдащи от тежката болест, ще могат отново да се радват пълноценно на живота.
Снимка: Wikipedia