Нов метод разгражда пластмасата с влага от въздуха


Учени разработиха иновативен метод за разграждане на пластмасовите отпадъци, използвайки влагата от въздуха. В експеримент, проведен от изследователи от САЩ, широкоразпространен вид пластмаса беше изложен на евтин катализатор и оставен в контакт с околната среда. В рамките на едва четири часа 94% от материала се разгради.

Пластмасата се е превърнала в терефталова киселина (TPA) – ценна суровина, която се използва за производство на  различни видове полиестери. Това откритие предлага по-безопасна и евтина алтернатива на традиционните методи за рециклиране, като позволява не само повторната употреба на пластмасата, но и превръщането ѝ в по-ценни материали.

Проблемът с пластмасовото замърсяване става все по-сериозен – според Европейската агенция по околна среда повече от половината от цялата пластмаса в историята е произведена след 2000 г., а до 2050 г. годишното ѝ производство се очаква да се удвои. В същото време само 9% от всички произведени пластмаси досега са били рециклирани, докато останалата част се натрупва в околната среда, като замърсява моретата, уврежда дивата природа и се разгражда до микропластмаси, част от които попадат и в човешкия организъм.

Новото откритие дава надежда за по-устойчиво бъдеще, като предлага ефективен начин за справяне с нарастващия проблем с пластмасовите отпадъци.


Източник: Malik, N., Li, J., Agarwal, A., Kratish, Y., & Marks, T. J. (2025). Thermodynamically leveraged solventless aerobic deconstruction of polyethylene-terephthalate plastics over a single-site molybdenum-dioxo catalyst. Green Chemistry, 27, 2427–2438. https://doi.org/10.1039/D4GC05916F

© 2015 — 2025
zanaukata.eu

Харесайте ни във Facebook!


Затвори