Човешкият мозък обработва информацията с изненадващо бавна скорост


Изследователи откриха огромна разлика в скоростта, с която телата и мозъците ни обработват информация. Докато телата ни събират данни с изумителната скорост от над един милиард бита в секунда, съзнателните ни мисловни процеси работят със скорост от едва 10 бита в секунда.

Изследователите са направили това забележително откритие, като са анализирали резултатите на експерти по памет при решаването на сложни задачи, като например решаване на кубчетата на Рубик и запомняне на поредици от карти. Резултатите им показват, че дори тези когнитивни шампиони обработват информация с изненадващо ниската скорост от 10 бита в секунда.

Тази огромна разлика между получаването и обработката на информация повдига интригуващи въпроси за мозъчната функция и еволюцията. Може би най-загадъчен е фактът, че един-единствен неврон може да постигне тази скорост на обработка от 10 бита в секунда. Защо тогава се нуждаем от милиарди неврони, след като все още можем да обработваме данни със скорост 10 бита в секунда?

Изследването предлага обяснение за трудностите ни при многозадачна работа. Това ограничение може да се корени в еволюционната ни история. Ранните нервни системи е трябвало да взимат прости решения за храна и опасност. Сложните ни мисловни процеси може би са наследили това основно ограничение.

Изследователите предлагат модел на работа на мозъка, включващ две системи: външен мозък, който обработва големи количества входяща информация и вътрешен мозък, който обработва малки части от информацията. Разбирането на начина, по който тези системи си взаимодействат, особено по време на сложни дейности, които изискват чести промени на вниманието, остава ключово предизвикателство за изследователите.


Източник: Zheng, J., & Meister, M. (2024). The unbearable slowness of being: Why do we live at 10 bits/s?. DOI: 10.1016/j.neuron.2024.11.008

© 2015 — 2025
zanaukata.eu

Харесайте ни във Facebook!


Затвори