Сърце-върху-чип ускорява тестовете на нови лекарства
Биоинженери създадоха сърце-върху-чип, за да направят възможни по-бързи и точни тестове на нови лекарства.
Учени от Калифорнийският университет създадоха мрежа от пулсиращи сърдечни мускулни клетки, положени върху силициев чип. Устройството ефективно пресъздава човешка сърдечна тъкан и вече е демонстрирано като надеждно средство за тестове на нови лекарства за лечение на сърдечно-съдови заболявания.
Този орган-върху-чип представлява ключова крачка към разработката на по-точни и бързи методи за тестване токсичността на лекарствата. Крайната цел е този метод да замени използването на животни при подобни тестове.
В голяма част от случаите тестовете с животни не дават достатъчно бързи и надеждни резултати. Много често това се дължи на фундаменталните разлики между биологията на различните видове.
Сърдечните клетки в новото устройство са получени от човешки индуцирани плурипотентни стволови клетки. Тези стволови клетки могат да бъдат препрограмирани и да се превърнат в различен тип тъкани, според необходимостта.
Триизмерната структура на сърцето-върху-чип пресъздава тази на истинско сърце, а сърдечните клетки поддържат свой собствен пулс от 55-80 удара в минута.
Изследователите са тествали „сърцето“, като са го подложили под въздействието на 4 добре познати медикамента, използвани при лечението на сърдечно-съдови заболявания: isoproterenol, E-4031, verapamil и metoprolol. Разликата в сърдечния ритъм е използвана като показател за въздействието на лекарствата.
https://www.youtube.com/watch?v=rSVjPBHe1dQ
При необходимост, е възможно и сърцето-върху-чип да бъде променено така, че да пресъздава определено генетично заболяване или дори да отговаря на точно определен човек.
Учените в момента проучват и възможността да свържат тази система с други вече пресъздадени органи върху чип, като например черен дроб.Източник: http://www.eurekalert.org/pub_releases/2015-03/uoc–bph030615.php