Глобално проучване свързва подсладените със захар напитки с милиони нови случаи на диабет и сърдечни заболявания


Ново проучване показва, че подсладените със захар напитки допринасят за приблизително 2,2 милиона нови случая на диабет тип 2 и 1,2 милиона нови случая на сърдечносъдови заболявания по света всяка година.

Въздействието е особено силно в развиващите се региони. В Латинска Америка и Карибския регион подсладените със захар напитки са причина за почти 24 % от новите случаи на диабет и за повече от 11% от новите случаи на сърдечносъдови заболявания. Африка на юг от Сахара е изправена пред подобни предизвикателства, като тези напитки допринасят за повече от 21 % от новите случаи на диабет.

Колумбия се откроява като една от най-засегнатите страни, където подсладените със захар напитки са свързани с тревожните 48 % от новите случаи на диабет. Мексико и Южна Африка също показват тревожни статистики, като приблизително една трета от новите случаи на диабет в Мексико и 27,6 % в Южна Африка се дължат на консумацията на подсладени със захар напитки.

Изследването показва, че мъжете и по-младите възрастни са особено уязвими към здравословни проблеми, свързани с консумацията на подсладени със захар напитки. Тези напитки предизвикват бързи скокове на кръвната захар и осигуряват минимална хранителна стойност, което може да доведе до увеличаване на теглото, инсулинова резистентност и различни метаболитни проблеми.

Някои държави започнаха да предприемат действия. Мексико въведе данък върху тези напитки през 2014 г. и показа първите си успехи в намаляването на консумацията, особено сред населението с ниски доходи.

Изследователите препоръчват всеобхватен подход, който да включва кампании за обществено здраве, ограничения на рекламата и данъчно облагане, за да се справим с тази нарастваща глобална здравна криза.


Източник: Lara-Castor, L., O’Hearn, M., Cudhea, F. et al. Burdens of type 2 diabetes and cardiovascular disease attributable to sugar-sweetened beverages in 184 countries. Nat Med (2025). https://doi.org/10.1038/s41591-024-03345-4

© 2015 — 2025
zanaukata.eu

Харесайте ни във Facebook!


Затвори