Телескопът „Джеймс Уеб“ откри възможен признак на живот на далечна планета
Учени, работещи с данни от космическия телескоп „Джеймс Уеб“ на NASA, откриха нови, макар и предварителни, доказателства за наличието на молекули, свързани с живот, в атмосферата на далечна извънслънчева планета (екзопланета). Планетата, наречена K2-18b, се намира на 124 светлинни години от Земята.
K2-18b е около два и половина пъти по-голяма от Земята. Екип от университета в Кеймбридж, анализирайки светлината, преминаваща през атмосферата на планетата, е открил химическите подписи на молекули като диметил сулфид (ДМС) и диметил дисулфид (ДМДС). На Земята тези газове се произвеждат почти изключително от прости организми, като морски фитопланктон и бактерии. Това е второто засичане на химикали, асоциирани с живот, в атмосферата на планетата от телескопа „Джеймс Уеб“. Първото бе направено през 2023 г.
Въпреки вълнуващите резултати, учените подчертават, че откритието все още не е напълно потвърдено и са необходими допълнителни данни. Последните данни са със сигурност около 99.7%, докато за научно откритие се изисква над 99.99999%. Учените считат, че за достигане на необходимото ниво на сигурност ще са нужни още наблюдения в рамките на една или две години.
Дори и наличието на ДМС/ДМДС да бъде потвърдено с висока сигурност, това само по себе си не е окончателно доказателство за живот, тъй като наличието им може да е обусловено от геоложки или други небиологични процеси.
Учените са предпазливи, но оптимисти и само бъдещето ще покаже дали това е бил моментът, в който за първи път сме открили, че не сме сами във Вселената.
Източник: The Astrophysical Journal Letters