Най-добре ви познава… вашата операционна система!
Може би някои от вас са гледали чудесния филм на Спайк Джоунз „Тя“ (Her). В едно съвсем близко бъдеще самотен мъж се влюбва в новата си… операционна система с изкуствен интелект. Тя, по някакъв начин, го познава по-добре от всеки жив човек наоколо. Е, това, което изглеждаше като игрален филм, сякаш постепенно се превръща в документална реалност!
Ново изследване показа, че когато разполага с достатъчно подробна информация за вашите предпочитания към обекти, марки, хора, музика или книги, компютърът може да изгради по-точна представа за вас като личност, отколкото вашите колеги, познати, близки приятели или дори семейството!
Изследването е проведено от учени от университетите в Кеймбридж и Станфорд, като е взета предвид информацията от харесванията, които хората правят във Facebook. На близо 90 000 участници е дадена възможност да попълнят възможно най-подробни тестове, предоставящи информация за индивидуалността им. Впоследствие получените данни са сравнени с данните, генерирани от компютъра, и с тези от техни колеги, приятели и близки.
Средно само 227 харесвания в различни области са били необходими на компютъра, за да изготви по-добър психологически профил на даден човек в сравнение с профила, създаден от негов близък. Само 10 харесвания са били достатъчни на компютъра, за да познава по-добре изследвания човек от неговите колеги, а 70 – по-добре от приятел. Както се оказва, единствено брачните партньори могат да се конкурират и понякога надминат компютъра при създаването на психологически профил. Но дори в този случай разликата между двата профила е изключително малка.
Причината компютърът да бъде толкова точен, вероятно се крие във факта, че той помни и придава еднаква тежест на всички харесвания. При хората съществува естествената склонност да забравяме по-старата информация и да отдаваме по-голямо значение на по-скорошните събития спрямо по-старите. А това неизбежно води до изкривяване на оценката за личността.
Разбира се, все още има области, в които компютърът се справя забележимо по-слабо. Например, той не може да предугади неща като внезапна промяна в поведението на даден човек или какво облекло ще предпочете той днес.
Според учените, развитието на подобна технология може да бъде изключително полезно на пазара на труда. В даден момент може да се окаже, че компютрите най-добре ще познават кой човек в каква сфера има най-голям потенциал за успех и дали работните условия ще са подходящи за неговите индивидуални качества.
Източник: TIME