Малките пластмасови частици могат да повлияят на образуването на облаци и климата
Учени са открили, че микропластмасовите частици, носещи се в атмосферата, могат да играят неочаквана роля в метеорологичните модели и климата, като влияят върху начина, по който се образуват облаците. Ново проучване разкрива, че тези малки пластмасови частици могат да предизвикат образуването на ледени кристали при температури, значително по-високи от тези, които досега се смятаха за възможни.
Изследването показва, че микропластмасите могат да предизвикат образуване на лед при температури с 5 до 10 °С по-високи, отколкото при липсата им, което може да промени развитието на облаците и моделите на валежите. Това откритие добавя ново измерение към разбирането ни за това как замърсителите, причинени от човека, могат да повлияят на глобалните метеорологични системи.
В проучването са разгледани 4 от най-често срещаните видове пластмаси, открити в атмосферата: полиетилен с ниска плътност, полипропилен, поливинилхлорид и полиетилентерефталат. При тестването 50 % от водните капки, съдържащи тези микропластмаси, замръзват при температура около минус 22 °С, което доказва тяхната ефективност като ледени ядра.
Това откритие е особено важно предвид повсеместното присъствие на микропластмаси в околната среда. Тези частици, по-малки от 5 милиметра, са открити от дълбините на антарктическите морета до Еверест, което показва, че те могат да окажат широко разпространено въздействие върху атмосферата.
Проучването подчертава, че въздействието на пластмасовите отпадъци върху околната среда се простира отвъд видимото замърсяване и включва потенциални ефекти върху глобалните метеорологични модели и климатични системи
Източник: The Conversation