Използвайки лисици, руски генетик успя да преповтори опитомяването на кучетата – само за 50 години!
Макар и да са животни, които лесно предизвикват симпатия, лисиците не са подходящи за домашни любимци. За разлика от кучетата те винаги си остават диви животни и независимо от вниманието и грижите, които им оказва човек, дивото в тях и страха от хората винаги в крайна сметка вземат превес. Но един необичаен експеримент показва удивителните промени, които могат да настъпят само след 50 години целенасочено опитомяване.
Към краят на 50-те години на миналия век руския генетик Дмитри Беляев започва експеримент, чиято крайна цел е да получи поколение лисици, които са питомни в същата степен като съвременните кучета.
За целта Беляев и екипът му започват да подбират диви лисици, които показват най-висока търпимост съм човешко присъствие наоколо. Избраните екземпляри са откарани в развъдник, където дават потомство. От новото поколение също са избрани най-спокойните и дружелюбни лисичета. И така, поколение след поколение, в продължение на 50 години.
Наблюдаваните промени са удивителни. Според записките на учените, още при четвъртото поколение лисици са забелязани първите признаци на опитомяване. Лисиците вече са били много по-спокойни в компанията на хора. Освен това са започнали да показват поведение, много близко до това на едно куче – да махат с опашка, да ближат хората и целенасочено да търсят контакт с тях. Нещо повече – постепенно са започвани да се наблюдават и физически промени във външността им. Сред забелязаните промени са появата на клепнали уши, по-къси крака и по-широка глава. Физиологичните промени продължават и отвътре – при по-късните поколения е наблюдавано засилване активността на надбъбречните жлези, които отделят серотонин, който от своя страна потиска агресивното поведение.
Тези резултати напълно потвърждават научните теории, обясняващи как от някогашните вълци постепенно хората чрез селективен подбор са създали днешните кучета през хилядолетията. Удивително е обаче, че такъв резултат може да се постигне и за много по-малък период!
Макар Беляев да е починал още през 1985 експериментът продължава и до днес, като част от разходите по него се покриват от продажбата на лисици, които вече са наистина опитомени домашни любимци.
Източник: phys.org
Снимки: Lyudmila N. Trut; Kayfedewa