В едно отношение компютрите застигнаха приматите
Последните постижения в областта на компютърните дълбоки неврални мрежи показват, че машините започват да се справят със задачата за визуално разпознаване на обекти почти толкова добре, колкото приматите!
Визуалното разпознаване, в което хората сме изключително успешни, е дълбоко вкоренено в нашия „хардуер“ — мозъка. Благодарение на тази вродена способност и интуицията си, ние можем за части от секундата да разпознаем обект, дори без да го осъзнаваме съзнателно. При машините обаче ситуацията е различна: те разчитат на огромен брой изчисления, които макар и сложни, често водят до значително по-лоши резултати. Това обаче е на път да се промени.
През последните месеци, учени от MIT демонстрираха нови разработки на компютърни аналози на нашите дълбоки неврални мрежи, които за първи път започват да „разбират“ това, което виждат и да го разпознават с бързина, сравнима с тази на нашите най-близки живи роднини — приматите. Това постижение е впечатляващо не само заради огромния си потенциал в развитието на изкуствения интелект или подобряване на търсенето на изображения, но и заради важността му в разкриването на механизмите на визуалното разпознаване в човешкия мозък.
Източник и снимка: http://newsoffice.mit.edu/2014/computer-neural-networks-identify-objects-like-primate-brain-1218