Древни молекули на Марс: Възможни следи от живот?


Марсоходът Curiosity откри най-дългите молекули, някога засичани на повърхността на Червената планета. В скален образец, датиран на 3,7 милиарда години, учените установиха наличието на въглеродни вериги, съдържащи до 12 атома.

Тези дълги молекули обикновено се свързват с мастни киселини, които на Земята са продукти на биологична активност. Въпреки че мастните киселини могат да се образуват и без участието на живи организми, откритието им на Марс поражда въпроса дали химически следи от древен живот могат да са запазени в марсианската почва и до днес.

Според учените наличието на тези деликатни молекули милиарди години след тяхното образуване подсказва, че ако някога на Марс е съществувал живот, неговите химически следи биха могли да се установят и с помощта на съвременни анализи.

Curiosity пристигна в кратера Гейл през 2012 година и оттогава измина около 30 километра, като обстойно изследва разнообразни локации. Откритието на тези сложни въглеродни вериги носи нова надежда, че Марс може да крие скрити доказателства за древен микробен живот.


Източник и снимка: NASA

© 2015 — 2025
zanaukata.eu

Харесайте ни във Facebook!


Затвори