Първите гъвкави мозъчни импланти вече са факт!


През изминалите 1-2 десетилетия все повече хора получават мозъчни импланти поради различни причини. Най-често такива импланти се използват за борба със заболявания като болестта на Паркинсон или други двигателни увреждания. Те също така помагат на хора с липсващи крайници да управляват бионични протези и да възстановят способността си за самостоятелно придвижване. В очната хирургия също има системи, които поне отчасти възстановяват зрението чрез мозъчни импланти.

Съществуващите мозъчни импланти, макар и впечатляващо постижение на технологията и човешкия гений, имат един основен недостатък – те са твърди, негъвкави и съдържат метални жици, което може да доведе до възпаления или наранявания на мозъка. Учени от MIT обаче са на път да решат този проблем.

Те успяха да създадат първия гъвкав мозъчен имплант, който значително разширява възможностите си. Този имплант не само може да провежда електрически импулси, стимулиращи мозъка, но също така може да доставя медикаменти и да записва мозъчната дейност. Интересен е начинът, по който се създават новите импланти. Първоначално се прави заготовка, много по-голяма от крайното устройство, изработена от специален полимер. В нея се подреждат различните компоненти, които ще провеждат електричество, лекарства или светлинни вълни. След това заготовката се нагрява и се изтегля в много тънка нишка, като оригиналната подредба на каналите се запазва.

Процесът е наистина впечатляващ. Още с първото изтегляне в нишка, напречното сечение на заготовката се намалява 200 пъти! Процесът може да бъде повторен многократно, докато се получи нишка с напречно сечение близо до нанометровата скала. Възможностите на имплантите, създадени по този начин, са огромни. Например, по един от каналите може да се провежда светлина, стимулираща определени части от мозъка, а ефектите да бъдат отчитани от вградените електроди. Също така е възможно да се подават едно или множество лекарства, чието действие да бъде наблюдавано в реално време.

Новите импланти са тествани успешно при опити с животни и показват обещаващи резултати и за хората. Отвъд използването им само за лечение, те могат да бъдат първата стъпка към осигуряването на мозъчни импланти и в здрави хора с цел подобрено взаимодействие и връзка с друг мозък или машинен интерфейс.


Източник: http://newsoffice.mit.edu/2015/fibers-deliver-simultaneous-stimuli-0119

Снимка: Melanie Gonick/MIT

© 2015 — 2024
zanaukata.eu

Харесайте ни във Facebook!


Затвори